Ontwikkelingen NOW/TOGS, dga’s en relatief goed nieuws Westerkwartier

De uitbetaling van de NOW komt op gang en de tweede TOGS-uitbreiding gaat 15 april open. Verder is er relatief goed nieuws voor (regio) Westerkwartier en hebben we een bericht over lager loon voor dga’s.

• NOW: eerste betalingen al verricht

De NOW-regeling geldt als tegemoetkoming voor de loonkosten van 1 maart 2020 tot en met 31 mei 2020. “De loonsom in januari is de basis voor de compensatie om te voorkomen dat mensen frauderen met aangiften”, zegt minister Wouter Koolmees. “Met name de seizoensbedrijven, die in januari een lage loonsom hebben, bereiken we niet zo goed met NOW.” Lees hier meer over hoe de NOW werkt.

Al 70.000 bedrijven hebben een aanvraag ingediend voor de subsidie op de loonkosten vanwege omzetverlies door de coronacrisis. Het UWV heeft de eerste betalingen ook al verricht, zegt Koolmees, al weet hij nog niet precies hoeveel. – Koolmees bij BNR

• WTV? Advies: doe alsnog de NOW

Bedrijven die al werktijdverkorting (WTV) hadden aangevraagd, adviseren we om alsnog de NOW-aanvraag te doen. Eerder werd dat afgeraden omdat er ‘vanzelf’ bericht zou komen. Echter is ons nu toegezegd dat het aanvragen van de NOW het proces wel degelijk versnelt. – Aanvragen tegemoetkoming

• Tweede TOGS-uitbreiding 15 april

De TOGS-regeling wordt voor de tweede keer uitgebreid met SBI-codes. Onder andere tattooshops, taxi’s en toeleveranciers van eet- en drinkgelegenheden (of culturele evenementen) krijgen toegang tot de aanvraag. Ook praktijken van onder meer tandartsen en fysiotherapeuten zijn toegevoegd. Vanaf 15 april gaat de verruimde TOGS open voor de toegevoegde ondernemers. – Tweede TOGS-uitbreiding

• Lager loon dga’s toegestaan

Als de omzet en de liquiditeit van een bv worden bedreigd door de coronacrisis, is het toegestaan voor directeuren-grootaandeelhouders om (tijdelijk) een lager ‘gebruikelijk’ loon te hanteren. “Maar dat mag alleen voor de maanden die nog moeten komen.” – Verlaging gebruikelijk loon dga’s

(Overigens is er ook een TOZO voor de dga die meer dan 50% van de aandelen in de bv heeft, kijk op www.krijgiktozo.nl.)

• Relatief goed nieuws Westerkwartier

De Rabobank heeft de effecten van de coronacrisis op regionale economieën onderzocht. Er zijn verschillen in de economische gevoeligheid voor de coronamaatregelen. Daarin is er relatief goed nieuws voor (regio) Westerkwartier. Vergeleken met de rest van Nederland behoort het Westerkwartier tot gebieden die economisch het minst gevoelig zijn voor de crisis, mede door de grote zorgsector. – Effecten regionale economieën